W życiu zawodowym większości z nas przychodzi moment, gdy wykonywana praca przestaje cieszyć i dawać niesamowitą frajdę, a zaczyna być smutnym obowiązkiem. Jest to całkiem normalne, szczególnie w sytuacji, gdy pracuje się na jednym stanowisku przez długi czas. 

Czasem jednak zdarza się tak, że oprócz znużenia pracą, dopada nas zespół wypalenia zawodowego. W objawach, może on być podobny do depresji, z tą różnicą, że wypalenie zawodowe dotyczy głównie zachowań związanych z obowiązkami służbowymi. 

 

Wypalenie zawodowe możesz rozpoznać po:

 

  • braku energii i wyczerpaniu emocjonalnym.

Wstajesz rano po 8 godzinach snu i nie masz siły zwlec się z łóżka? Wiesz, że dzień się jeszcze nie zaczął, a już mógłby się dla Ciebie zakończyć? To mogą być pierwsze objawy wypalenia zawodowego.

 

  • traktowaniu swoich klientów cynicznie i bez szacunku

Jeśli kiedyś lubiłeś rozmawiać ze swoimi klientami, a teraz każde ich pytanie działa Ci na nerwy, to też może być oznaka, że warto zadać sobie pytanie czy nie dopada Cię wypalenie zawodowe.

 

  • nieustannym zamartwianiu się i byciu zbyt krytycznym wobec siebie

Ciągle zamartwiasz się tymi samymi problemami mimo tego, że starasz się przestać o nich myśleć? To też może być znak wskazujący na wypalenie zawodowe.

 

  • braku motywacji do pracy i braku zaangażowania w wykonywane zadania

Jeśli kiedyś nie mogłeś żyć bez pracy, w środku nocy byłeś sprawdzałeś pocztę, a teraz nie jesteś w stanie w ciągu 2 tygodni zrobić prostego raportu, to być może powinieneś rozważyć rozmowę ze specjalistą leczącym wypalenie…

 

  • dolegliwościach fizycznych typu regularne bóle głowy, częste przeziębienia, rozstrój żołądka

Jednym z bardziej widocznych objawów wypalenia, są też regularne dolegliwości fizyczne. Często chorujesz albo boli Cię głowa? Zastanów się, czy to nie ma związku z tym co dzieje się u Ciebie w pracy…

 

  • poczuciu braku efektywności swoich działań

Jeśli czujesz się jak Syzyf pchający kamień pod górkę, nie widzisz sensu swojej pracy i nawet nie masz siły, aby kiwnąć palcem, żeby coś zrobić? To także może być jeden z objawów wypalenia.

 

Jeśli jeden lub kilka z powyższych objawów obserwujesz u siebie regularnie, skontaktuj się z psychologiem. Wypalenie zawodowe to poważna choroba, która nieleczona, w dłuższej perspektywie może wyrządzić olbrzymie szkody. Zarówno Tobie prywatnie, jak i ludziom z którymi pracujesz. Nie lekceważ tego.

(Visited 1 720 time, 1 visit today)