Karta sportowa, ubezpiecznie na życie i prywatna opieka medyczna – to do niedawna był taki standardowy pakiet benefitów oferowany w większości firm IT. W międzyczasie niepostrzeżenie gdzieś wśliznęły się piłkarzyki, owocowe czwartki i startupowa atmosfera, często przyćmiewająca swoim blaskiem imprezy z Wilka z Wall Street. I pewnie do dzisiaj byłoby tak super, gdyby nie ta cholerna zaraza, która wywróciła wszystko do góry nogami!

 

Na początku pandemii, część firm szykowała się na kryzys. Zaczęły się cięcia wynagrodzeń, blokady na zatrudnianie i wszechobecne oszczędności. Jednocześnie korzystanie bez ograniczeń z tego, że pracownicy “byli na zdalnym”, pracowali dłużej niż by to robili z biura i byli zawsze dostępni pod emailem i Teamsami, tudzież innym komunikatorem. Bo z drugiej strony czemu mieliby nie popracować dłużej skoro nie muszą jeździć do biura i są zamknięci w domach. 😀

 

Druga grupa, to firmy które wyszły na łowy i zaczęły przejmować pracowników z tej pierwszej grupy, oferując nie tylko stabilność zatrudnienia i mnóstwo ciekawych projektów, ale też sporo wyższe wynagrodzenie.

Z drugiej strony, spora część pracowników, obserwując niepewną sytuację na rynku, wycofała się z poszukiwań nowej pracy.

 

Wiosna i początek lata 2021 tylko pogłębiły tę sytuację. Pracodawcy chcąc skusić kandydatów do aplikowania na swoje oferty pracy, podnosili oferowane wynagrodzenie, a kandydatów nadal jak na  lekarstwo. Przeglądając oferty pracy w IT, można odnieść wrażenie, że DevOpsi, doświadczeni programiści i specjaliści od kilku innych branż IT, są lepiej wynagradzani niż Robert Lewandowski 🙂

Jako, że istnieje zależność pomiędzy kosztem pracowników, a tym co klient jest w stanie zapłacić za projekt, można odnieść wrażenie, że wynagrodzenia w IT, przynajmniej kontekście najbliższych kilkunastu miesięcy, są już na maksymalnych poziomach

Dlatego też, pracodawcy kuszą swoich kandydatów coraz to bardziej pomysłowymi benefitami.

 

Zachęcam do dołączenia do naszej grupy z ofertami pracy – Manage IT praca – wyłącznie oferty z podanym wynagrodzeniem

 

 

Kupony i vouchery do restauracji

Zamawiasz sobie z restauracji to na co masz ochotę, robimy spotkanie video i wspólnie jemy i rozmawiamy o tematach nie koniecznie związanych z pracą. Brzmi ciekawie? Coraz więcej firm stosuje ten sposób integracji, gdy nie można wybrać się razem na kręgle czy do pubu.

 

Praca 100% zdalna, już na zawsze

Innym sposobem na przyciągnięcie kandydatów jest oferta pracy w 100 lub prawie 100% zdalnie. Na zawsze. Z jednej strony to jest bardzo wygodne dla pracowników, a z drugiej strony pozwala zatrudniać ludzi mieszkających w dowolnym miejscu w kraju. Korzyść dla obu stron.

Masaże w domu pracownika

Innym benefitem pozapłacowym jest wykupienie usługi masażu, aby spięci i pozbawieni ruchu pracownicy, mogli trochę się rozluźnić, jednocześnie zmniejszając ryzyko chorób zawodowych.

 

Sprzęt do ćwiczeń

Niektóre firmy kupują lub wynajmują dla swoich pracowników sprzęt sportowy, który dostarczają do ich domów. Bardzo fajna opcja dla tych, którzy lubią sport lub czują potrzebę zrzucenia kilku pandemicznych kilogramów 🙂

 

Wypłata z góry

Pierwsza wypłata, albo jej część zaraz po podpisaniu umowy o pracę? To kolejny ze sposobów, żeby skusić tych, dla których jest to ważne. Jestem w stanie sobie wyobrazić sytuację, że ktoś planuje podjąć pracę w innym mieście i w związku z tym potrzebuje więcej środków na kaucję za mieszkanie. Wypłata z góry rozwiązuje ten problem dla tych, którzy nie mają lub nie chcą naruszać swoich oszczędności.

 

Wymienione wyżej benefity pozapłacowe, to z pewnością nie jedyne i nie ostatnie które zauważymy w najbliższym czasie na rynku IT. W dalszym ciągu brakuje doświadczonych pracowników IT, a pracy nie ubywa. Dlatego kreatywność rekruterów, działów HR i menadżerów jest wystawiona na ciężką próbę, żeby utrzymać pracowników i zatrudniać nowych. 

 

Ciekaw jestem z jakimi najciekawszymi benefitami spotkałeś się Ty w ostatnim czasie. Napisz proszę w komentarzu co najbardziej Cię zaskoczyło przy przeglądaniu ofert pracy 🙂

 

(Visited 384 time, 1 visit today)