Internet jest pełen ludzi, którzy z przyjemnością wyrażają swoje opinie. Robią to niezależnie od tego czy ktoś potrzebuje ich opinii czy nie, wciskając światu swoją wizję. Dosyć często robią to w sposób obrażający innych. Praktycznie nie ma miejsca w internecie bez komentarzy typu: “To jest do dupy!”, “Wszyscy kradną”, “To oczywiste, napisz coś mądrzejszego”, “Debil!”. 

Pomijając kwestię braku merytoryki w tego typu wpisach, jest to niesamowicie demotywujące dla kogoś, kto tworzy jakiś serwis lub udostępnia coś w dobrej wierze. Opisywane powyżej zachowania, zabiły już wiele ciekawych inicjatyw i pomysłów.

 

Jak traktować tego typu komentarze?

 

Traktuj ludzi piszących hejterskie komentarze tak samo, jakbyś potraktował gościa na imprezie, który obraża Twoją żonę mówiąc, że przekąski, które przygotowała są do dupy, albo Ciebie mówiąc że jesteś debilem. Najprawdopodobniej wypieprzyłbyś go z hukiem na zbity pysk.

Twój profil na Facebooku, Twoja strona, blog, forum czy inne miejsce które tworzysz, są kawałkiem Twojego życia, podobnie jak Twój dom. W swoim domu, to Ty ustalasz zasady i przyjmujesz tylko takich gości z którymi dobrze spędza Ci się czas.  Te same zasady stosuj w internecie i nie pozwól, aby niewielka grupka czytelników wylewających swoje żale, sprawiała, że pozostali Twoi goście będą czuli się niekomfortowo.

 

Czyli co robić?

 

Nie wdawaj się w dyskusję. Wyłącz respirator i zapomnij o temacie 🙂

Wyrzucaj gości, którzy naruszają Twoje zasady. Kasuj komentarze, które nic nie wnoszą do dyskusji, są obraźliwe. Blokuj użytkowników, którzy mimo ostrzeżenia dalej pozwalają sobie demonstrować swoje niezadowolenie z pobytu w miejscu, w którym się znajdują. Jest tyle miejsc w internecie, że każdy może znaleźć sobie takie, gdzie inni będą się z nim zgadzali. Daj im szansę znaleźć takie miejsce 🙂

 

A co z tymi, którzy się ze mną nie zgadzają, ale potrafią to merytorycznie uzasadnić?

 

Bloger jest osobą subiektywną, wyrażającą SWOJE zdanie na dany temat. Każdy ma prawo mieść inne zdanie. Ja z przyjemnością dyskutuję z innymi na temat ich punktu widzenia, dzieląc się przy okazji moimi obserwacjami. Ciekawe dyskusje i rozmowy z ludźmi o podobnych zainteresowaniach do moich, są jednym z powodów dla których zdecydowałem się prowadzić blog i fanpage na FB.

 

Nigdy nie usuwaj komentarza, który wyraża merytoryczną opinię, nawet jeśli jest ona daleka od Twojej. Podejmij dyskusję. Najprawdopodobniej z takiej rozmowy również i Ty czegoś nowego się nauczysz.

 

Kiedyś pisałeś, że oczekujesz informacji zwrotnej, a teraz mówisz coś zupełnie innego…

 

W artykule dotyczącym informacji zwrotnej, pisałem o docenianiu pracy innych poprzez zasygnalizowanie, że podoba Ci się to co ktoś robi. Zasygnalizowanie przez udostępnienie, polubienie, czy stosowny komentarz. Stosowny czyli odnoszący się do tematu rozmowy i bazujący na Twoich doświadczeniach. Tutaj w dalszym ciągu do tego namawiam. 🙂

 

(Visited 288 time, 1 visit today)