W ostatnim czasie dosyć często zdarza mi się rozmawiać z ludźmi, którzy są w trakcie wyboru studiów. W trakcie tych rozmów bardzo często pada pytanie jaką szkołę wybrać, aby po niej znaleźć dobrze płatną pracę.

Moja odpowiedź jest czasem szokująca dla pytającego. 🙂

Bazując na kilkunastu latach w branży IT oraz zatrudnieniu kilkudziesięciu osób, odpowiadam, że szkoła (w tym ukończone studia) nie ma najmniejszego znaczenia jeśli chodzi o szanse zdobycia wymarzonego stanowiska. Brak ukończonych studiów nie jest żadną przeszkodą w zatrudnieniu kogoś, kto jest w stanie udowodnić, że jest osobą odpowiednią na dane stanowisko.

Dużo ważniejsze od kierunku ukończonych studiów jest doświadczenie – to ono stanowi prawdziwą wartość dla pracodawcy. Mówię oczywiście o moim subiektywnym spojrzeniu na zagadnienie zatrudniania specjalistów w branży IT. Podejrzewam, że nieco inaczej będzie wyglądała sytuacja w przypadku lekarzy czy prawników. 🙂

Mówiąc o braku znaczenia szkoły wyższej, którą ukończył kandydat, podkreślam również, że daleki jestem od odradzania młodym ludziom studiowania. Raczej namawiam do świadomego wyboru kierunku studiów w momencie gdy po kilku latach praktyki, wybór kierunku studiów będzie podyktowany doświadczeniem życiowym i chęcią faktycznego rozwoju kompetencji w danej dziedzinie, a nie wpływem trendów na rynku edukacyjnym czy dobrego marketingu tej czy innej uczelni.
Co zatem zrobić aby zdobyć doświadczenie praktyczne z branży, która nas interesuje bez ukończenia studiów ?

Sposobów jest naprawdę wiele:

  • udział w projektach jako wolontariusz, praktyki / staż w firmie, w której chciałoby się pracować,
  • rozwijanie umiejętności / wiedzy przez pomoc znajomym
  • udział w różnego seminariach / warsztatach / webinarach
  • aktywny udział w różnego rodzaju grupach zainteresowań
  • certyfikacja z interesującej nas technologii
  • i co najbardziej zaskakujące… uczenie innych. Nic tak skutecznie nie porządkuje i nie rozwija wiedzy, jak przekazywanie wiedzy innym. 🙂

Zdobycie pozycji eksperta w danej dziedzinie daje dużo więcej korzyści niż samo zdobycie wymarzonego stanowiska w wymarzonej firmie. Pozwala również na olbrzymią oszczędność czasu – nauka w tym trybie trwa ułamek tego co studia. Kosztuje również odpowiednio mniej.

Jaka jest Wasza opinia w tym temacie ?

(Visited 1 068 time, 1 visit today)