Co jakiś czas na facebookowym profilu Manage IT – praktycznie o karierze w IT toczy się dyskusja na temat tego czy programista jest informatykiem. I czy  poproszenie programisty o naprawę komputera, przypadkiem nie urąga jego godności 😉

Dzisiaj postaram się przedstawić mój punkt widzenia, podpierając się ogólnodostępnymi źródłami.

 

Informatyk – definicja

Za wikipedią, Informatyk to:

Informatyk – osoba, która wykształciła się na specjalistę w dziedzinie nauk komputerowych, posiadającego wiedzę i umiejętności na temat ogółu metod tworzenia, przetwarzania i przekazu informacji oraz znającego budowę i zasady działania urządzeń komputerowych, a także potrafiącego tworzyć, przekształcać i przekazywać dane za pomocą programów komputerowych, wykorzystujących umieszczone w nich informacje do określonych działań. Zwykle jest to osoba o wysokim stopniu świadomości ogólnych i szczegółowych zasad tworzenia urządzeń i tworzenia oprogramowania, znająca języki programowania i potrafiąca stosować wiedzę teoretyczną w praktyce.

 

Czy dla mnie programista to informatyk?

W mojej ocenie z informatykami jest bardzo podobnie jak z lekarzami. Kardiolog, ortopeda i weterynarz są lekarzami. Czy to znaczy, że każdy z nich będzie w stanie wyleczyć każdą chorobę? Z pewnością nie. Czy powinien znać ogólne zasady działania wszystkich organów w ciele? Zdecydowanie tak.

Z informatykami jest podobnie. Informatyka jest bardzo rozległą dziedziną, w której można wyodrębnić co najmniej kilkadziesiąt specjalizacji. Niektóre z nich to administracja serwerami, programowanie lub zarządzanie bazami danych.

W każdej z w/w specjalizacji, potrzebna jest wiedza ogólna o działaniu komputerów, sieci i głównych procesów serwerowych. Czy to oznacza, że każdy pracujący w IT powinien potrafić naprawić zawirusowany komputer swojego szwagra? Zdecydowanie nie. 

Jak dobrze wiecie, jestem zdecydowanym przeciwnikiem pomagania wszystkim wkoło i poświęcania swojego prywatnego czasu na pracę. I to jeszcze za darmo.

Od zawsze zachęcam do tego, żeby nie robić za darmowego informatyka 🙂

 

W mojej ocenie, mimo potocznego rozumienia terminu informatyk jako kogoś, kto naprawia komputery, programista również wpisuje się do grupy zawodów z grupy informatyka.

 

Czy do bycia informatykiem potrzebne jest formalne wykształcenie?

Jednym z głosów w dyskusji było podejście, że żeby zostać informatykiem, można skończyć technikum i już móc się szczycić tym tytułem, a żeby móc tytułować się programistą, wystarczy potrafić programować. Jest to błąd w rozumowaniu. 

 

Informatykiem może zostać każdy, kto ma wiedzę i umiejętności, aby zawodowo zajmować się co najmniej jednym z obszarów informatyki.

 

Podsumowując – koledzy i koleżanki informatycy, nie czujcie się obrażeni, gdy ktoś zapyta Was o pomoc w rozwiązaniu problemu IT z działki, która jest poza Waszą specjalizacją 🙂 

(Visited 4 724 time, 1 visit today)