Mówi się, że bezrobotny programista jest jak yeti – niektórzy słyszeli o nim, ale nikt go nie widział…

Patrząc na ilość ofert pracy w IT, można przypuszczać, że problem bezrobocia w tej branży wogóle nie istnieje. Niezależnie od tego, pracownicy IT zmieniają pracę dosyć często i średni czas pracy na jednym stanowisku to około 2 lat.

Gdzie szukać ofert pracy, aby czas poświęcony na znalezienie nowego źródła przychodów był jak najkrótszy? 

 

1. Monster

Monster to globalny portal z ofertami pracy. Rejestracja profilu w polskim portalu Monster, sprawia, że CV jest widoczne dla pracodawców z całego świata. Istnieje również możliwość ustawienia krajów z których oferty z krajów, które są wyjątkowo interesujące dla kandydata. Globalny zasięg Monstera i duża liczba ofert na tym portalu, sprawia że zachęcam poszukujących pracy, aby właśnie tam skierowali pierwsze kroki.

 

2. LinkedIn

Na LinkedIn, oprócz kontaktów zawodowych można również znaleźć oferty pracy. LinkedIn ma dosyć skuteczny algorytm proponowania ofert pracy bazujących na informacji zawartych w profilu użytkownika, dlatego też większość ofert pojawiających się w zakładce praca, odpowiada obecnemu doświadczeniu.

 

3. Polecenia

Jednym z bardziej sprawdzonych sposobów szukania pracy (i pracowników) są polecenia od osób, które już pracują w firmie, która szuka pracowników. Dzięki temu, kandydaci dostają informacje z pierwszej ręki na temat sytuacji oraz atmosfery panującej w firmie. System poleceń pomaga również budować zespół składający się z zaufanych i sprawdzonych osób.

 

4. Grupy na Facebooku

Jest coraz więcej grup na Facebooku, które agregują oferty pracy z określonych dziedzin. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że znajdują się tam tylko oferty z obszaru zainteresowań osób, które są zapisane do takiej grupy.

 

5. Pracuj.pl i inne portale z ofertami pracy

Niewątpliwą zaletą portali z ofertami pracy jest możliwość skonfigurowania powiadomień dla wyników wyszukiwania zawierającymi określone słowa kluczowe (i czasem inne warunki takie jak oczekiwane wynagrodzenie). Pozwala to zaoszczędzić trochę czasu na regularne wyszukiwanie ofert pracy.

 

6. Agencje pracy

Szukanie nowej pracy przez agencję, w mojej ocenie, powoli odchodzi do lamusa. Wynika to na dużą ilość czasu potrzebną na spotkania z head hunterami i małą skuteczność ich działań. Jednocześnie zaznaczam, że jest to moje subiektywne zdanie i być może po prostu nigdy nie trafiłem na dobrą agencję 🙂

 

Mam nadzieję, że powyższa lista pomoże mniej doświadczonym kolegom po fachu, szybciej znaleźć nowe źródło utrzymania. A tym bardziej doświadczonym, jeszcze częściej ćwiczyć udział w rozmowach rekrutacyjnych i rozwijać swoją karierę zgodnie ze swoim planem. 🙂

(Visited 4 270 time, 1 visit today)