Dla większości ludzi pracujących w IT praca jest również hobby. Oznacza to, że większość z nas, dobrowolnie spędza przed ekranem komputera kilkanaście godzin na dobę. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że mimo olbrzymiej satysfakcji i przyjemności z pracy, ciało cierpi fizyczne katusze.

Oczy, kręgosłup czy mózg – to tylko kilka z najbardziej narażonych na choroby zawodowe części ciała pracowników branży IT. Chroniczne przemęczenie organizmu, nie sprzyja wydajnej i kreatywnej pracy, a jednocześnie znacząco przyspiesza ryzyko wypalenia zawodowego.

Dlatego, aby optymalnie wykorzystać nadchodzącą przerwę świąteczną jako szansę na regenerację, zachęcam aby:

1) Spędzać czas wolny aktywnie. Wiadomo, że święta to czas spędzany przy rodzinnym i suto zastawionym stole. Jedzenia świątecznych przysmaków, nie da się uniknąć. I wcale do tego nie namawiam. 🙂 Ale w przerwie pomiędzy posiłkami, można wyjść na dłuższy spacer i przejść 5-6 kilometrów.

Dzięki temu z dużym prawdopodobieństwem uda spalić się nadwyżkę kalorii, dotlenić mózg i jeszcze złapać odrobinę wiosennego słońca, co bardzo szybko przełoży się na jeszcze lepszy nastrój i kondycję fizyczną na wiosnę.

2) Odpocząć od telefonu. A szczególnie od firmowej poczty email. Szczególnie w przypadku firm międzynarodowych, gdzie praca trwa 24/7/365, warto wyłączyć powiadomienia o nowych wiadomościach w skrzynce (nie polecane dla osób na dyżurze ;)) Spędzanie czasu wolnego z telefonem w ręku, to nie odpoczynek – to praca. 

3) Odpocząć od komputera. Niezależnie od powodu patrzenia na ekran – praca czy rozrywka, jest to obciążenie. Jeśli chcesz odpocząć, zrób sobie przerwę od swojego  laptopa, komputera czy tabletu.

4) Odłożyć obowiązki służbowe na bok. Chodzi podjęcie świadomej decyzji które punkty z listy rzeczy do zrobienia nie zostaną zrobione przed świętami. Dzięki temu przez okres świąt, nie będziesz myślał o tym co musisz zrobić, albo ile jeszcze zostało do zrobienia. Niech praca pozostanie w biurze. Przynajmniej na czas świąt.

5) Być z rodziną. Święta w Polsce, to taki czas, gdzie jest okazja spotkać się z najbliższymi i każdy ma czas na to, żeby ze sobą pobyć, porozmawiać i nacieszyć się możliwością wspólnego spędzania czasu. Warto wykorzystać go na potrzymanie dobrych relacji, albo poprawienie tych nienajlepszych.

Jeśli znasz inne, sprawdzone sposoby na szybką regenerację, napisz o nich w komentarzu.

Korzystając z okazji, że prawdopodobnie jest to ostatni wpis przed świętami, chcę wszystkim z Was życzyć Zdrowych, Pogodnych i Bezpiecznych Świąt oraz udanego wypoczynku w trakcie tej krótkiej przerwy! 🙂

(Visited 236 time, 1 visit today)