Na polskim rynku co chwilę słychać o fuzjach, przejęciach różnych firm. Zazwyczaj skutkiem takich zmian jest tak zwana optymalizacja.

Wiąże się to z obniżaniem kosztów, redukcją nadmiarowych stanowisk i zmianą procesów i procedur. Z punktu widzenia inwestora jest to oczywiste, ponieważ łączenie z inną firmą robi się między innymi po to, aby inwestor mógł zarobić na tej operacji. Z punktu widzenia pracowników, przejętych firm sytuacja nie wygląda już tak kolorowo i niestety dosyć często oznacza to poważne zmiany. Poniżej znajdziesz 7 znaków, które mogą sygnalizować potrzebę rozglądania się za nowym pracodawcą.

 

1. Ludzie, których szanujesz, zostali zwolnieni

Gdy zauważysz, że ludzie, których uznajesz za świetnych specjalistów i wiesz, że są jedną z największych wartości dla firmy, zostali zwolnieni – zdecydowanie rozważ rozglądanie się za nową firmą.

 

2. Nie ceni się ludzi w firmie

W każdej firmie największą wartością są ludzie. Ich wiedza, zapał i pomysłowość mogą wyciągnąć firmę z każdego, nawet największego kryzysu. Gdy nowy właściciel firmy daje znaki, że dla niego to nie jest wartością, zacznij przeglądać ogłoszenia…

 

3. Rosnąca niekompetencja

Zbyt pochopnie przeprowadzona redukcja etatów i zwolnienie pracowników z wiedzą unikalną, sprawiają że w firmie zaczyna brakować wiedzy. Jeśli zauważysz, że ten proces utrzymuje się od dłuższego czasu, odśwież swoje CV.

 

4. Twój szef nie rozumie biznesu

Jednym z łatwiejszych od odszyfrowania znaków o nadchodzącej potrzebie zmiany pracy jest zachowanie Twojego nowego szefa. Jeśli widzisz, że on nie rozumie biznesu w którym pracujecie, natury i potrzeb klientów, to jest moment, w którym należy podjąć decyzję – zostać i zobaczyć czy będzie w stanie się nauczyć korzystając z wiedzy swoich pracowników, czy odejść natychmiast.

 

5. Twój awans został wstrzymany

W momencie przejęcia firmy, przez inną, która inwestuje swój kapitał, często stanowiska kluczowe zostają obsadzone przez pracowników tej firmy. Jest to powodem wstrzymywania awansów w firmie przejmowanej. Drugi częsty powód braku awansów, to “zamrożenie” budżetów na wynagrodzenia. Gdy dostaniesz taki sygnał, to raczej nie licz na szybką ścieżkę kariery w tej firmie…

 

6. Budżet na rozwój zostaje dramatycznie obcięty

W firmach, które miały politykę HR stawiającą na ciągłe doskonalenie zawodowe, kursy i szkolenia pracowników, doskonale widać nadchodzące problemy w momencie gdy budżet szkoleniowy zostaje “zamrożony”, albo drastycznie obcięty. Jeśli jest to sytuacja tymczasowa, nie należy się tym przejmować. Jeśli ten stan rzeczy utrzymuje się przez rok lub dłużej, to powinien być jasny znak dla Ciebie.

 

7. Więcej pracy, mniej wynagrodzenia

W sytuacji gdy w firmie zredukowano wiele etatów, a Tobie udało się pozostać i czujesz się zwycięzcą, możesz zauważyć jedną prawidłowość. Część pracy, którą wykonywali Twoi koledzy, może przypaść Tobie w udziale, natomiast nie możesz liczyć na proporcjonalną część ich wynagrodzenia. Jeśli mimo wyraźnego znaku, że nie będziesz wykonywał dodatkowej pracy, jesteś do tego zmuszany, to zastanów się czy obecne miejsce jest tym, w którym chcesz spędzać co najmniej połowę każdego dnia swojego życia.

 

Podsumowanie

Powyższy artykuł opisuje ekstremalne sytuacje, które mogą powstać po przejęciu jednej firmy przez inną. Często te sytuacje powodują niepotrzebne frustracje i napięcia. Dlatego tak ważne jest zrozumienie mechanizmów działania i przyczyn dla których ktoś decyduje się zainwestować w naszą firmę. 

W sytuacji, gdy obserwujesz u siebie objawy wypalenia zawodowego, albo tego, że życie zawodowe negatywnie odbija się na Twoim życiu prywatnym i rodzinnym, warto poważnie rozważyć zmianę pracodawcy. Jednak nie należy podejmować decyzji pochopnie, tylko na chłodno przeanalizować każdą z możliwych opcji, ponieważ niezależnie od tego jak zła jest sytuacja u obecnego pracodawcy, najlepszym wyjściem jest nie rzucać pracy dopóki nie znajdziesz innej, lepszej opcji.

 

Poniższy artykuł podstał na podstawie artykułu “7 Signs You Need to Start Looking for Another Job After Your Employer Is Acquired”

 

(Visited 995 time, 1 visit today)