Ostatnimi czasy dostaję coraz więcej pytań o certyfikację i jej wartość pod kątem znalezienia nowej pracy. Są pytania od osób ze sporym doświadczeniem, jak i tych chcących rozpocząć swoją karierę lub zmienić branżę i szukają drogi na skróty. Ponieważ posiadanie certyfikatu bez praktycznego doświadczenia, nie podnosi wartości pracownika, na pytanie drugiej grupy nie odpowiem.

 

Dlaczego?

 

Zdawanie egzaminów i kolekcjonowanie certyfikatów jest możliwe, ponieważ nie wszystkie instytucje wymagają potwierdzenia swojego doświadczenia i odbycia stosownych kursów. Często ludzie, ulegają tej pokusie i zostają “papierowymi menadżerami” licząc na to, że wiedza zgromadzona podczas przygotowania do egzaminu wystarczy, żeby skutecznie zarządzać zespołem, czy projektami. Są w dużym błędzie, jednocześnie dyskredytując wartość takiej certyfikacji przeprowadzonej zgodnie z zasadami.

Zdecydowanie namawiam do zdobywania doświadczenia, a potem potwierdzania zdobytej wiedzy certyfikacją. Jest to jedyna droga, która przynosi prawdziwą korzyć obu stronom – pracodawcy i pracownikowi.

 

A co z resztą?

 

Na podstawie moich obserwacji zauważyłem, że największe zainteresowanie wśród potencjalnych pracodawców zwróciły dwa tytuły, których mogłem używać po zakończonym procesie certyfikacji. Zainteresowanie mierzę ilością ofert pracy, które po opublikowaniu nowego tytułu, zaczęły się pojawiać w  mojej skrzynce e-mail.

 

Były to:

  • ITIL Expert
  • Project Management Professional (PMP)

 

Certyfikat ITIL Expert in IT Service Management jest potwierdzeniem najwyższej wiedzy z zakresu zarządzania biblioteką usług IT. Zdobycie tego certyfikatu to złożony proces składający się z kilku etapów. Po każdym z nich następuje egzamin sprawdzający czy wiedza zdobyta na każdym z nich została odpowiednio przyswojona. Nie jest to tania  ani szybka ścieżka certyfikacji, ale zdecydowanie godna uwagi.

 

Z kolei certyfikat Project Management Professional, to potwierdzenie wiedzy, doświadczenia i umiejętności z zakresu zarządzania projektami. Uznaję go za szczególnie wartościowy, ze względu na zakres wiedzy, który trzeba przyswoić, aby móc się szczycić tym tytułem. Oprócz zarządzania samym projektem, wiedza obejmuje np. teorię z zakresu zarządzania zespołem i rozwiązywaniem konfliktów w grupie. Bardzo dobrze i ciekawie usystematyzowana paczka wiedzy. Szczerze polecam.

 

A jak wygląda ilość ofert pracy dla posiadaczy różnych certyfikatów?

 

Sprawdziłem ilość ofert pracy dla kilku nietechnicznych certyfikatów w jednym z popularnych portali z ofertami pracy. W każdym wypadku, szukałem słów kluczowych, nie uwzględniając poziomu certyfikatu. I tak – dla Prince2, nie szukałem Prince2 Practicioner lub Foundation, a jedynie Prince2. 

 

Liczba ofert pracy dla poszczególnych certyfikatów:

  • Prince2 – 68
  • PMP – 32
  • SCRUM – 238
  • ITIL – 109
  • Six Sigma – 136
  • CISA – 9

 

Celowo pominąłem certyfikację techniczną, ponieważ od dłuższego czasu nie jestem zainteresowany ofertami pracy z tej działki, w związku z czym nie jestem na bieżąco z technicznymi ofertami pracy.

 

(Visited 3 438 time, 1 visit today)